Po co pływakom są nogi -jak poprawnie pracować nogami

W dobie COVID-19 i nadmiaru wolnego czasu, treningów dla pływaków prowadzonych przez wszystkich w około postanowiłem nie dublować pracy kolegów i koleżanek. Dziś będzie krótka notka pt. „po co pływakom są nogi” i co zrobić, żeby przestały Wam przeszkadzać (dot. Głównie dorosłych pływaków). Praca z dziećmi pod tym względem jest znacznie prostsza, ponieważ mają one większą ruchomość w stawach, nie mają złych przyzwyczajeń itd.

Przechodząc do meritum kilka zdań o nogach w kraulu/grzbiecie jako, że są to 2 najpopularniejsze i podobne do siebie pod wieloma względami style pływackie. Zapewne część z Was powie, że najpopularniejszy jest klasyk, jednak co do niego mam sporo obiekcji u większości osób, które spotykam na basenie. Nogi przede wszystkim w zależności od umiejętności, płci, budowy ciała i kilku innych czynników to ok. 30% naszej siły napędowej w wodzie[1]. Patrząc też na technikę pływania znacznej części pływaków, nogi pełnią też funkcję stabilizującą – na pewno nie raz słyszeliście od swojego trenera, żeby trzymać nogi węziej, pływaliście ćwiczenia na stabilizację sylwetki. Podczas pracy nóg powinniśmy angażować całą nogę, pośladki, nie tylko podudzie. Ruch powinien być płynny, „długi” na 30-40 cm, żeby nie było to ani drganiem nogi ani kopnięciem jak szpagat.  Poniższy pływak, choć nie jest przystojny jak Caeleb’a Dressel’a ale moje kompetencje rysunkowe na nim się kończą –  przedstawia Wam skąd powinien wychodzić ruch nogi, od pośladka, mięśni ud przechodzi płynnym ruchem w dolne części nogi.

pływak

Teraz kiedy nie pływamy macie okazję trochę nadrobić stretching stawu skokowego, który też często jest zaniedbywany. Żeby nie było za ciężko, stań oprzyj palce u stóp paznokciami do ziemi i postaraj się dotknąć podłogi podbiciem stopy. Pilnuj by utrzymywać stopę pionowo i nie rób tego na siłę.

Ostatni akapit poświęcam Triathlonistom – nie czujcie się wytknięci palcem „ALE” 😊
Ulubiony zwrot „po co mi nogi, muszę je oszczędzać na resztę startu”. Otóż nawet jeśli to Twoja metoda startowa, masz piankę nogi nie opadną, będziesz mniej efektywny ale w to się wtrącał nie będę. Pamiętaj, że jesteś na treningu i tu nogi są tak samo ważne jak ręce i cała sylwetka w wodzie! 😊

Trzymajcie się i starajcie się o wszelką aktywność w izolacji w obecnej chwili! 😊


[1] Pedro G. Morouço i inni, Relative Contribution of Arms and Legs in 30 s Fully Tethered Front Crawl Swimming, Hindawi Publishing Corporation BioMed Research International Volume 2015, Article ID 563206

Zapisy na nowy semestr pływacki

nauka pływania ulotka

Zapraszamy serdecznie do zapisu na kolejny semestr, z nami nauka pływania to zabawa i przyjemność! 🙂

Nauka pływania dzieci już od 3 roku życia.
Uczymy i doskonalimy technikę pływania zarówno u dzieci jak i dorosłych.
Zajęcia indywidualne oraz w małych grupach – maksymalnie 3 osobowe!
Nasi instruktorzy i trenerzy pływania mają wieloletnie doświadczenie zarówno zawodnicze jak i trenerskie!

Zapraszamy również na zajęcia współorganizowane z Urzędem Miasta st. Warszawy.

Ucz się bawiąc, baw się ucząc!
Zapisz się już dziś.

Intensywne kursy pływania – nauka pływania Mokotów

ulotka intensywny kurs pływania

Chcesz poprawić swoją technikę? Może chcesz się szybko nauczyć pływać? Jeśli zostajesz w Warszawie, albo chcesz poprawić swoje umiejętności przed wyjazdem zapraszamy Mokotów na intensywną naukę pływania!
Prowadzimy zarówno grupy z nauka pływania jak i doskonalenie pływania.
Formularz zgłoszeniowy:
W polu uwagi proszę o dopisek – intensywny kurs 🙂

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Czy boisz się wody? (wymagane)
taknie

Czy potrafisz dotknąć dna w basenie?(wymagane)
taknie

Czy kiedykolwiek pływałeś/aś z trenerem lub instruktorem?(wymagane)
taknie

Chcesz nam coś napisać?

Aktualności czerwcowe

Poniżej znajdą Państwo kilka aktualności:
do końca roku prowadzimy dla Państwa zajęcia współfinansowane przez Dzielnicę Targówek. Zajęcia są dla dzieci chodzących do szkół podstawowych na Targówku. Pływamy na basenie OSiR Polonez. Kurs ten jest swego rodzaju kontynuacją poprzedniego programu bezpłatnych zajęć dla dzieci z klas 1-3 chodzących do szkół na Targówku.

Zajęcia współfinansowane przez Dzielnicę Mokotów dla jej dorosłych mieszkańców. Pływamy na basenie OSiR Mokotów przy ulicy Niegocińskiej. 4