Przejdź do treści

Odpowiednie nawodnienie podczas treningu

  • przez

Zastanawiała Was może kiedyś kwestia jak dużo wody wypaca się pływając? Poprosiliśmy o opinię dietetyków z Foody Brains. Oto ich odpowiedź:

Kwestia potliwości w czasie pływania różni się w stosunku do aktywności wykonywanej poza basenem. Ma na nią wpływ przede wszystkim chłodzący wpływ środowiska wodnego na temperaturę ciała. Jednak w czasie treningu pływackiego nie można zapominać o prawidłowym nawodnieniu. Badania przeprowadzone przez Australijski Instytut Sportu wykazały, iż pływacy tracą przeciętnie 125 ml potu na każdy przepłynięty kilometr. W zależności od intensywności i długości treningu utrata wody z organizmu może wynosić od 125 do 1500 ml! A więc jak prawidłowo się nawadniać? Przede wszystkim – regularnie – przed, w trakcie oraz po treningu. Pierwszym wyborem zawsze powinna być woda mineralna średnio lub wysokomineralizowana, natomiast nie należy zapominać o tym, że wraz z potem tracimy również elektrolity, niezbędne do podtrzymania wysiłku oraz dobrego samopoczucia po jego zakończeniu. W przypadku treningów trwających godzinę lub dłużej oraz w czasie gorącego okresu wiosenno – letniego warto postawić na napoje izotoniczne. Są to płyny, których stężenie zbliżone jest do ludzkich płynów ustrojowych, dzięki czemu szybko opuszczają nasz żołądek i pozwalają na optymalne nawodnienie. Zawarte w składzie węglowodany dostarczają energii do wykonywania treningu, natomiast dodatek sodu wzmaga wchłanianie wody w jelitach.  Badania przeprowadzone na osobach aktywnych fizycznie wykazały, że spożywanie napojów izotonicznych w czasie wysiłku pozwala na utrzymanie optymalnego stężenia glukozy we krwi, co może mieć pozytywny wpływ na utrzymanie wysiłku fizycznego. Ponadto osoby te odczuwały lepsze samopoczucie po ukończeniu aktywności fizycznej. Warto pamiętać, iż już niewielkie odwodnienie może prowadzić do gorszego samopoczucia oraz zaburzeń koncentracji, a więc nawodnienie odgrywa kluczową rolę wśród osób trenujących.

Zatem zachęcamy Was do przychodzenia na basen z jakimś piciem i dbanie o nawodnienie podczas treningu szczególnie przy dłuższych zajęciach.

1. Birch K., MacLaren D., George K.: Fizjologia sportu. Krótkie wykłady. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
2. Meyer F., Weldon Timmons B., Wilk B.: Water, hydration and sport drinks. Elsevier, Amsterdam 2013.
3. Peacock O., Thompson D., Stokes K.: Volountary drinking behaviour, fluid balance and psychological affect when ingesting water or a carbohydrate-electrolyte solution during exercise. Appetite 2012